
- made to measure
- sleeping function
Abrasion resistance: 60 000 cycles • woven fabric • water-repellent • abrasion-resistant • easy to clean • stain-resistant • PFC Free
Amaral upholstery fabric features a woven, soft-to-the-touch structure that drapes beautifully on upholstered furniture. A high-abrasion-resistant fabric that scored 60,000 cycles in the Martindale test. Manufactured with Aquaclean technology, allowing for easy and time-saving maintenance, helping remove most stains (wine, ink, sauces, grease, mud, chocolate, cream, etc.) using only water. Aquaclean technology ensures that upholstery fabrics withstand daily use. During production, the fibers are coated with a special finish that prevents dirt from penetrating the fabric. As a result, all stains can be quickly and easily cleaned. Composition: 96% POLYESTER, 4% COTTON
The Lorena lounge set is the perfect combination of comfort, lightness, and practical solutions. Luxuriously quilted seats and headrests add elegance. Another refined touch is the heavy-thread topstitching. The piece’s most important feature, however, is comfort pushed to the limit, achieved thanks to headrests that lift in an innovative way. In the sofa shown, a traditional 20 cm-thick arm is used.
The ability to quickly transform a seating area into a comfortable bed is a practical solution, useful both when hosting guests and for everyday use, ensuring a restful sleep and saving space.
Possibility to choose any upholstery and color, including over 50 washable fabrics as well as natural and eco leathers, allows full product personalization and adaptation to any interior style.
The ability to order a custom-made product allows it to perfectly match individual needs and interior dimensions, ensuring maximum functionality and a cohesive space arrangement in line with your own vision.
Dostawa z usługą wniesienia oraz montażem to wygoda i oszczędność czasu – wykwalifikowany zespół dostarczy mebel, wniesie go do wskazanego pomieszczenia i profesjonalnie złoży na miejscu.
Visit our showroom and see for yourself the quality and comfort of our upholstered furniture – you can test everything, compare materials, and receive professional advice on site.
| Length: | 180-220 cm |
|---|---|
| Depth: | 102 cm |
| Leg height: | 12 cm |
| Seat depth: | 55 cm |
| Seat height: | 44 cm |
| Backrest height: | 62 cm |
| Backrest height with cushions: | 80cm - 100 cm |
| Armrest height: | 53 cm |
| Style: | Retro glamour |
| Sleep function: | optionally |
| Size: | 2 people |
| Sleeping surface: | 125 x 185 cm |
| Collection: | Lorena |
| Manufacturer | Vieri Divani |
The tufted Lorena sofa is one of the newest and most popular models in our range. The lounge set meets the highest expectations of our most demanding customers. Elegance is ensured by the exclusive tufting of the seat and headrests, as well as thick-thread topstitching.
High seating comfort is made possible by adjustable headrests which, when raised, make the Lorena sofa very comfortable. An elegant touch that lends lightness to the tufted sofa is the black or chrome legs. The Lorena sofa can be equipped with a Belgian sleeping system. In that case, we install a metal frame fitted with a 7 cm resilient mattress. The mattress is covered with the specialist SILVER LIFE material. Covers made of Silver Life fabric will provide users with full comfort during sleep and will also protect any type of mattress against soiling. Thanks to the silver ions it contains, the fabric is a nanotechnology product that provides protection against bacteria, reduces stress, and helps you fall asleep in fresh, comfortable conditions.
The sofa’s high seating comfort is ensured by its specific seat construction, consisting of as many as 7 layers, including: T-40 foam, highly elastic webbing, K-35 foam.